07. lipnja 2024. održan je 3. po redu okrugli stol u organizaciji XEnergy – Mreže za promicanje žena u energetskoj tranziciji, i ovaj puta tema je bila izuzetno aktualna: “Skladištenje energije u funkciji fleksibilnosti elektroenergetskog sustava i integracije OIE“.
XEnergy je 11. travnja uspješno organizirao drugi ciklus jednodnevnih edukacija o ugovaranju kupoprodaje zelene električne energije, odnosno sklapanju PPA ugovora. Izuzetno uspješna prva edukacija, održana u veljači, pokazala je kako postoje još mnoge nedoumice oko kojih su polaznicima i ovaj put pomogli stručnjaci XEnergyja Minea Skok, Tina Jakaša, Martina Vajdić i Saša Jovičić te naši gosti iz tvrtke Professio Energia Marko Karan i Miroslav Nikolić.
Održana je još jedna XEnergy edukacija na kojoj su prisutni mogli saznati novosti vezane uz održive energetske sustave u zgradarstvu te proći praktičan primjer procesa dogovora između suvlasnika zgrade o razvoju projekta postrojenja za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora na krovu zgrade, kao i o svim dilemama dijeljenja električne energije među suvlasnicima.
XEnergy je uspješno održao prvu PPA edukaciju pred prepunom dvoranom od čak 50 polaznika. Na jednodnevnom radionici naši su predavači objasnili praktične strategije, mehanizme i instrumente uspješnog ugovaranja i potpisivanja ugovora o kupnji obnovljive energije. Poseban naglasak je stavljen na rizike o kojima treba voditi računa, modelima upravljanja rizicima i mnogim drugim krucijalnim elementima za sve sudionike ovih ugovora. Nakon svakog modula sudionici su postavljali pitanja te se razvila konstruktivna diskusija koja je objasnila mnoge suptilne detalje vezane uz financijske, operativne i pravne aspekte PPA ugovora.
Na svečanoj dodjeli nagrade XENA – Žena godine u energetici, pred više od 170 uzvanika, odali smo priznanje ženama koje mijenjaju industriju i svojim radom pomiču granice. Glasovi stručnog žirija i javnosti bili su jedinstveni – ovogodišnja dobitnica nagrade XENA – Žena godine u energetici je Sanela Carević, KONČAR Group!🔥
Održano je još jedno zanimljivo događanje, u suradnji s Hrvatskim društvom ekonomista i udrugom MBA EFZG Alumni, koje je okupilo mnoge naše članove i prijatelje. Imali smo priliku čuti uvijek izvrsnog Darka Tipurića, člana Savjetodavnog odbora XEnergyja i predsjednika Hrvatskog društva ekonomista čije je aktualno i intrigantno predavanje na temu ekonomskog pogleda na globalnu energetsku budućnost izazvalo puno interesa.
XEnergy je networking platforma u okviru koje naše članice zajedno s muškim kolegama imaju priliku povezati se, saznati nove informacije te ojačati svoju mrežu poznanstava. U srijedu 28. veljače, u divnim prostorima našeg dragog partnera Grupe KONČAR, svjedočili smo jednom takvom primjeru.
Hvala svima na velikom interesu za naš okrugli stol NOVI MODELI ORGANIZACIJE TRŽIŠTA ELEKTRIČNE ENERGIJE U CILJU UBRZANJA ENERGETSKE TRANZICIJE koji će se održati 28.04.2023. u hotelu Antunović. S obzirom da smo popunili sva raspoloživa mjesta, prijave su zatvorene!
Hrvatska energetska regulatorna agencija je na 18. sjednici svog Upravnog vijeća održanoj 14. srpnja 2023. dala suglasnost na dugoočekivana pravila o priključenju na distribucijsku i prijenosnu mrežu.Pravila će sigurno pridonijeti razumijevanju cjelokupnog postupka i donekle zaokružiti elektroenergetsku regulativu o kojoj su, posebice zadnjih godinu dana, ispisani mnogobrojni članci i osvrti.Također, uvelike je pojednostavljen postupak priključenja kućanstava s vlastitom proizvodnjom koja će umjesto dosadašnjeg dokumenta Obavijest o mogućnosti priključenja KVP-a odmah dobivati Potvrde za trajni pogon, dok će za pojedine prestati i obveza pokusnog rada.Investitori, a posebice operatori morat će biti spremni za ovakve novosti, kao i za posljedice i odgovornosti koje će ovakvo pojednostavljenje donijeti. Također, kao i u svemu, i ovdje su dobra priprema i stručni kadrovi ključni za uspjeh svakog projekta.Okrugli stol “Novi modeli organizacije tržišta električne energije” kojeg smo održali u travnju ove godine osvrnuo se i na ove izmjene te je naglašeno da za izgradnju elektrana većih snaga prvi korak u izgradnji je i dalje Ministarstvo.
Europska unija jak je kreator politike u borbi protiv klimatskih promjena i ekološkog sloma. U toj se ulozi ponajprije služi uredbama koje su po svojoj prirodi obvezujuće u cijelosti i izravno primjenjive u svim državama članicama, jednako kao da ih je donio nacionalni zakonodavac. Jedna od takvih uredbi jest Uredba (EU) 2023/956 Europskog parlamenta i Vijeća od 10. svibnja 2023. o uspostavi mehanizma za ugljičnu prilagodbu na granicama (Regulation establishing a carbon border adjustment mechanism dalje u tekstu: “CBAM Uredba“). CBAM Uredba stupila je na snagu 17. svibnja 2023.
Direktiva NIS2 (Direktiva EU 2022/2555) u Hrvatskoj je implementirana Zakonom o kibernetičkoj sigurnosti, koji je stupio na snagu 15. veljače 2024., značajno poboljšavajući protokole kibernetičke sigurnosti za određene subjekte u zemlji. Ovaj sažetak istražuje okvir i implikacije zakona, s posebnim naglaskom na obveze i zahtjeve za subjekte koji su kategorizirani kao “ključni” ili “važni”.
Na okruglom stol održanom u travnju ove godine nismo bili niti svjesni kojih smo se gorućih tema dotakli. U prvom kvartalu ove godine predstavljen je niz dokumenata u kojem je većina sudionika i aktera tržišta energije u RH zahtijevala donošenje stabilnijeg regulatornog okvira te, posljedično, i usklađivanje i objavu vezanih podzakonskih akata, a sve u svrhu uklanjanje administrativnih i drugih prepreka radi lakšeg i bržeg funkcioniranja energetskog tržišta koje se našlo na udaru.
U 2024. godinu ušli smo s novim Pravilnikom o izmjenama i dopunama pravilnika o jednostavnim i drugim građevinama i radovima (NN 155/2023). Važna je to vijest jer se radi o novinama koje će zasigurno ubrzati i potaknuti ulaganje u obnovljive izvore energije.
U uvjetima ubrzane dekarbonizacije, hrvatski elektroenergetski sustav suočava se sa sve izraženijim izazovom: kako uskladiti rast proizvodnje iz varijabilnih obnovljivih izvora s ograničenjima postojeće mreže. To se u praksi očituje kroz otežano priključenje novih postrojenja zbog ograničene prihvatne sposobnosti mreže, potrebu za dodatnim ulaganjima u mrežu i rastuću potrebu za fleksibilnošću sustava.
Veliko nam je zadovoljstvo najaviti dva partnerstva s institucijama Europske unije: Europskom investicijskom bankom (EIB) i Platformom Europske komisije za ravnopravnost spolova u energetskom sektoru (EC Equality Platform for the Energy Sector). EIB je najveća multilateralna financijska institucija na svijetu i jedan od najvećih investitora u zelene projekte. Kroz svoj angažman s civilnim društvom i drugim dionicima, EIB se pozicionirao kao ključni posrednik za ugljično neutralnu Europu.
Sa zadovoljstvom najavljujemo partnerstvo sa Global Women’s Network for the Energy Transition (GWNET), globalnom ženskom mrežom koja povezuje preko 3000 članica iz preko 140 zemalja širom svijeta.
Temeljem ranije održanih zajedničkih sastanaka, na kojima smo razgovarali o različitim praksama, iskustvima te iskoracima u primjeni novih tehnologija vezanih za obnovljive izvore energije, potpisan je ugovor o stručnoj suradnji s renomiranim Laboratorijem za energetske strategije (LEST) Sveučilišta u Ljubljani.
Pozivamo vas na ekskluzivni XEnergy networking event posvećen jednom od najambicioznijih i najintrigantnijih AI i infrastrukturnih energetskih projekata u regiji, Pantheon AI projektu u Topuskom.
Predsjednica XEnergyja Nela Vlahinić sudjelovala je na konferenciji Organization, Technology and Management in Construction & IPMA Global Project Profession Forum koja je pod nazivom Building Sustainable Futures održana u Šibeniku u razdoblju od 25. do 28. rujna. Na panelu pod nazivom Graditeljstvo, zelena tranzicija i gospodarski razvoj raspravljalo se o održivom razvoju, kružnom gospodarstvu, ulaganjima u obnovljive izvore energije u zgradarstvu, ESG okviru za građevinski sektor te utjecaju zelene tranzicije i novih energetskih standarda na cijene novogradnje. Ovaj panel, u organizaciji Hrvatskog društva ekonomista, moderirao je prof.dr. Darko Tipurić s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, a, uz prof.dr. Vlahinić, sudjelovali su profesorica Lana Lovrenčić Butković s Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Nataša Novaković, direktorica za ESG Hrvatske udruge poslodavaca (HUP), Petar Sprčić, član Uprave HEP-a i Dinko Čondić, predsjednik Uprave IVICOM Consultinga
Nakon velikog odaziva poslovne javnost, XEnergy žiri odradio je zahtjevan zadatak temeljite analize pristiglih prijava i odabira pet finalistkinja. Žiri čine Nela Vlahinić, predsjednica XEnergyja, Medeja Lončar, predsjednica Uprave Siemensa Slovenija, Hrvatska i Srbija, Zsuzsanna Ortutay, predsjednica Uprave INA-e, Gordan Kolak, predsjednik Uprave KONČARA i Darko Tipurić, profesor Ekonomskog fakulteta u Zagrebu i predsjednik Hrvatskog društva ekonomista.