Pod vodstvom Martine Biondić, tajnice XEnergyja, krajem prošle godine započeo je drugi ciklus našeg mentorskog programa „Osnaživanje žena u energetskoj tranziciji“.
U proteklih šest mjeseci, deset mladih žena na početku karijere njihove mentorice su savjetovale i usmjeravale tijekom mjesečnih individualnih sastanaka. Kako je protekao program pitali smo dvije sudionice programa, Elizabetu Ćormehić i Miju Previšić, te dvije mentorice, Natašu Mlakar, koja se u ulozi mentorice našla drugu godinu za redom, i Mineu Skok, koja se ove godine po prvi put našla u ulozi mentorice.
“Sudjelovanje u mentorskom programu XEnergyja za mene je bilo vrlo korisno iskustvo. Kao pravnica koja vodi razvoj projekata solarnih i vjetroelektrana, svakodnevno sam suočena s kompleksnošću regulative, financijskim izazovima te potrebom za širim razumijevanjem održivosti i strateškog pozicioniranja projekata unutar energetske tranzicije. U tom kontekstu, mentorstvo s Natašom Mlakar bilo mi je iznimno vrijedno jer mi je pomoglo dodatno povezati pravne, ekonomske i razvojne aspekte posla kojim se bavim, kaže Elizabeta, voditeljica projekata u tvrtki VSB Obnovljivi izvori energije.
Dodaje kako su sastanci s mentoricom bili konkretni, usmjereni na stvarne izazove – od financiranja i projektne dokumentacije do donošenja odluka u složenim situacijama i postavljanja projekata u širi strateški okvir. “Nataša otvoreno dijeli svoja iskustva i stavlja naglasak na ono što se može odmah primijeniti u praksi, što mi je posebno važno s obzirom na dinamičnost posla koji radim”, ističe Elizabeta te dodaje kako joj je posebno značilo to što su se dotakle važnosti ESG kriterija, koji su danas neizostavan dio razvoja energetskih projekata. “ESG više nije samo očekivanje investitora, on postaje alat koji nam pomaže graditi projekte koji su dugoročno održivi, prihvaćeni u zajednici i u skladu s europskim energetskim politikama”, naglašava Elizabeta.
“U sektoru koji je još uvijek pretežno muški, ovakav program ima dodatnu vrijednost – pruža prostor ženama da razmjenjuju iskustva, međusobno se podrže i učvrste svoje mjesto u industriji koja ne bi smjela imati rodnih granica. Zahvalna sam XEnergyju što je prepoznao važnost toga i omogućio ovu vrstu povezivanja i mentorstva koje, osim što je stručno, ima i snažnu ljudsku dimenziju.”, ističe zaključno Elizabeta.
Mia Previšić, zaposlena kao samostalna inženjerka za obnovljive izvore energije u tvrtki JP Elektroprivreda Herceg-Bosne (JP EPHB) dijeli pozitivno iskustvo; „Program mi je omogućio uvid u stvarne izazove i prilike u energetskoj industriji, razmjenu znanja, dobivanje podrške te izgradnju odnosa koji će mi, vjerujem, koristiti i u budućnosti. Pružio mi je priliku za osobni i profesionalni razvoj, ali i dodatni poticaj za daljnje učenje i napredovanje“.
Kaže kako joj je posebno značila suradnja s mentoricom Marinom Šaravanjom, koja se pokazala vrlo pristupačnom, otvorenom i spremnom na suradnju. „Upoznala me s osnovama poslovanja svoje tvrtke, TT kabela, i približila izazove međusektorske suradnje unutar velikog poslovnog sustava. Njezini savjeti o važnosti razumijevanja različitih perspektiva unutar organizacije, uključujući poruku da svaki odjel ima svoje prioritete i izazove, ostavili su snažan dojam te dodatno istaknuli potrebu za strpljenjem i kvalitetnom međusobnom komunikacijom“, dodaje. Kao najvažniji savjet koji je dobila spominje sljedeće: „Marina je naglasila koliko se trud i ustrajnost dugoročno isplate, što me dodatno motiviralo da nastavim ulagati u svoj profesionalni razvoj, usavršavam vještine i ostanem fokusirana na svoj put u energetskom sektoru.“ Za kraj napominje kako joj je posebno drago što su se dogovorile da ostanu u kontaktu i nakon završetka programa. „Kada budem u Zagrebu, pozvala me da posjetim tvornicu TT kabela, što će biti izvrsna prilika da iz prve ruke vidim proizvodne procese i praksu o kojoj smo razgovarale“, zaključuje Mia.
Nataši Mlakar ovo je druga godina kako sudjeluje u XEnergyjevu programu kao mentorica. “Smatram da su ovakvi programi ključni za osnaživanje žena u društvu. I zato je bitno da ovakve programe podupiremo i trudimo se izdvojiti malo vremena za razgovor i podršku mladim ženama”, kaže.
Uspoređujući prošlogodišnje iskustvo s ovogodišnjim, ističe kako je svaka mentijska priča jedinstvena tako da je i ovaj ciklus obogatio novim spoznajama i omogućio joj da upozna još jednu mladu ženu u energetici. “Posebno mi je drago vidjeti kako se organizatorice iz XEnergyja trude spojiti mentorice i mentijke na način da je kasniji mentorski proces inspirativan i razvojan za obje strane”, dodaje.
Na pitanje što je naučila iz rada sa svojom mentiijkom, ističe kako joj je mentorstvo pomoglo u boljem razumijevanju načina razmišljanja i pristupa mlađih generacija. “Njihova hrabrost i otvorenost prema promjenama, izražena potreba za ravnotežom između poslovnog i privatnog života te snažna motivacija za društveno odgovornim djelovanjem su poprilično različiti od stavova koji su bili aktualni na početku moje karijere”, kaže Nataša. “Prepoznala sam se u želji mojih mentijki da uče i napreduju i upravo je podrška u tim njihovim htijenjima i doza sigurnosti koju dobivaju kroz mentorski program ono nešto što je nedostajalo na počecima moje karijere kada mentorstva nisu bila “in”, dodaje.
Kao najvažniji savjet koji je dala svojoj mentijki izdvaja onaj da živi i gradi karijeru autentično, u skladu sa sobom i svojim vrijednostima a ne nametnutim očekivanjima izvana. I naravno da kontinuirano uči i razvija se.
I Minea Skok svoj “debitantski nastup” u ulozi mentorice pozitivno opisuje. “Moram priznati da uživam. Moja mentiljka, Ivan Perutka je magistrica strojarstva, s dvostrukom diplomom iz zrakoplovnog inženjerstva i energetike. Diplomirala je s visokim prosjekom i pohvalama, vedra je, zgodna, pametna,.. Trenutačno radi u REGEA-i, stažirala je u programu “Blue Book” u Europskoj komisiji. Vrlo je ambiciozna. Posebno je zanimaju energetska tržišta, zbog čega sam odlučila povezati je s mojim uspješnim kolegicama Tinom Jakašom (Petrol), Martinom Vajdić (ACER) i Biljanom Kulišić (European Commission, DG Energy). U razgovorima s nas četiri dobila je vjerujem široku sliku različitih poslovnih karijera i iskustava rada u energetskim tržištima”, kaže.
Na pitanje je li joj mentorstvo pomoglo u razumijevanja mlađih generacija i njihovog načina razmišljanja, odnosno što je naučila od svoje mentijke, Minea kaže; ”Današnje mlade generacije su puno naprednije, vještije, rekla bih i hrabrije. Posao im nije samo izvor prihoda, već traže smisao, svrhu i vrijednosti u onome što rade. Spremne su promijeniti posao ako ne dobiju ono što traže. Očekuju kontinuirane prilike za učenje i osobni razvoj, očekuju da ih se sluša i da mogu izraziti svoje mišljenje bez straha od posljedica. Moja metiljka u sebi ima poduzetnički duh, to je nešto što je meni uvijek nedostajalo. Uživala sam je slušati kako sa zanosom priča što bi sve voljela raditi”.
Kaže da bi joj svakako koristilo da je bila sudionica jednog ovakvog programa kad je bila na profesionalnim počecima. “Svima nam je potrebna podrška i savjet, prijateljsko okruženje, koje nas snaži i motivira, u kojem možemo nešto novo naučiti, nekoga upoznati. Umrežavanje je vrlo bitno u poslu”, naglašava Minea.
Kao najvažniji savjet koji je dala svojoj mentijki Ivani navodi onaj da strpljivo radi na svojem znanju i vještinama, širi svoje kontakte i dalje i nikada se ne ustručava pitati za savjet ili preporuku. “Prilike se stvaraju upornošću i hrabrošću. Neka vjeruje u sebe i neka se ne boji pogriješiti. Svi ponekad griješe”, kaže Minea.