Nazad
4. listopada 2024.

INTERVJU: Slađana Ćosić, voditeljica Grupe Europske investicijske banke (EIB) u Hrvatskoj

Učvrstili smo svoju poziciju kao „klimatska banka“, a održivi razvoj čini srž naših aktivnosti

EIB je investicijska, ali i klimatska banka te pionir u plasmanu zelenih obveznica, a njen je cilj financirati projekte koji podupiru ciljeve EU. S voditeljicom zagrebačkog ureda Grupe EIB razgovarali smo, među ostalim, o direktnom financiranju projekata javnog i privatnog sektora u Hrvatskoj te ostalim modelima njezina djelovanja te područjima, odnosno sektorima, na koje je pri tome stavljen naglasak.

Prije pet godina usvojen je novi pristup za povećanje ambicija Grupe EIB-a u području klimatskih akcija i održivosti. Koji su njegovi glavni elementi i u kojoj mjeri su do sada realizirani ciljevi koji su njima postavljeni?

Grupa EIB-a, koja se sastoji od Europske investicijske banke (EIB) i Europskog investicijskog fonda (EIF), jedna je od glavnih svjetskih financijera klimatskih akcija i održivosti okoliša, s više od polovice godišnjih kreditnih iznosa posvećenih tim ciljevima. Održivi razvoj čini srž naših aktivnosti.

Od kada smo se 2019. godine obvezali postati europska klimatska banka, vlade zemalja članica Europske unije  i Europski parlament donijeli su desetke zakona pod okvirnim nazivom “Europski zeleni plan”. Naše kreditne politike, kako su navedene u detaljnom planu EIB Group Climate Bank Roadmap 2021-2025, pomažu pretvoriti ovu obvezu naših dioničara – vlada Europske unije – u konkretnu stvarnost i predvode prijelaz u ugljično neutralnu ekonomiju EU do 2050. godine. 

Naš pristup daje prioritet ubrzanju ulaganja u inovacije čiste energije, energetsku učinkovitost i obnovljive izvore energije te otključavanju 1 bilijun eura ulaganja u klimatske akcije i održivost okoliša u desetljeću do 2030. godine. Ne financiramo fosilna goriva bez smanjenja emisija i ne podržavamo projekte koji nisu u skladu s Pariškim klimatskim sporazumom. To je zato što je znanost nedvosmislena rekla da će se, osim ako odmah i drastično ne smanjimo emisije, planet pregrijati izvan kapaciteta ekonomija i društava da se prilagode. Ulaganje u čistu energiju također poboljšava kvalitetu života smanjenjem zagađenja, eliminacijom naše ovisnosti o izvoznicima fosilnih goriva i smanjenjem računa za električnu energiju za kućanstva.

Na sredini provedbe plana, revizija pokazuje da je Grupa ispunila svoju obvezu usklađivanja novih operacija s Pariškim sporazumom: EIB-ovo pružanje zelenog financiranja čini više od 50% naših godišnjih poslovnih aktivnosti prije zadanog roka te smo na putu da podržimo 1 bilijun eura zelenih ulaganja do 2030. godine. Dok prilagođavamo svoj pristup u skladu sa znanstvenim, regulatornim i tržišnim promjenama od 2020. godine, ključni zaključak revizije je da je naš pristup i dalje relevantan, te da  ćemo nastaviti provoditi zelene ambicije EU klimatske banke do 2025. godine i dalje. Ukratko, učvrstili smo svoju poziciju kao „klimatska banka“, kako unutar tako i izvan EU, s oko 49 milijardi eura novog zelenog financiranja koje je Grupa EIB-a potpisala samo prošle godine.

Koliko je okvirno do sada EIB direktno odobrio za financiranje projekata u Hrvatskoj i u kojim sektorima?

Od 1977. godine, EIB surađuje s privatnim tvrtkama i javnim sektorom u Hrvatskoj kako bi osigurao pristupačno dugoročno financiranje i ključno savjetovanje koji poboljšavaju svakodnevni život hrvatskih građana. Potpisali smo više od 8,17 milijardi eura financiranja u Hrvatskoj u ključnim sektorima – za podršku regionalnom razvoju, jačanje ekonomske konkurentnosti i poboljšanje pružanja javnih usluga. Oko 59% toga bilo je putem kreditnih linija s našim partnerskim financijskim institucijama, dok je ostatak bio izravna podrška za transport, infrastrukturu, energiju, urbani razvoj, industriju i društvene sektore zemlje kao što su zdravstvo i obrazovanje. Dodatno diversificiramo naš portfelj u zemlji kako bi smo pratili nove razvojne potrebe zemlje.

EIB je 2023. godine odobrio rekordnih 2,17 milijardi eura za projekte u različitim sektorima hrvatskog gospodarstva: od održivog urbanog razvoja do željezničkih sustava i privatnog sektora. Ovo je jasan signal naše nepokolebljive podrške i predanosti Hrvatskoj. Od odobrenih 2,17 milijardi eura, 464 milijuna eura je formalno dodijeljeno i raspoređeno za specifične projekte ili tranše u 2023. godini, a ostatak će se realizirati u narednim godinama.

Nastavit ćemo podržavati projekte koji doprinose otpornom, konkurentnom, uključivom, kružnom i zelenom gospodarstvu u Hrvatskoj. Grupa EIB-a će se usredotočiti na projekte koji jačaju ulaganja, posebno u manje razvijenim regijama. Banka će se fokusirati na sektore vitalne za nacionalno gospodarstvo kao što su transport (uključujući urbanu mobilnost), obnovljivi izvori energije i energetska učinkovitost, opskrba vodom i njezina odvodnja, prilagodba i ublažavanje klimatskih promjena te socijalna infrastruktura (zdravstvo i obrazovanje).

Osim direktnog financiranja, EIB u Hrvatskoj omogućuje i financiranje kroz Hrvatsku banku za obnovu i razvoj (HBOR) ili druge poslovne banke, daje mogućnost financiranja rizičnijih projekata, projektnog financiranja i jamstava te se može kombinirati i sa sufinanciranjem iz europskih fondova, a pruža i besplatnu savjetodavnu pomoć. U kojoj mjeri, u odnosu na javni sektor, te mogućnosti koristi privatni sektor?

Povijesno gledano, podrška privatnom sektoru činila je značajan dio naših operacija diljem Europe, uključujući Hrvatsku. U 2023. godini, Grupa EIB-a potpisala je globalno oko 20 milijardi eura novog financiranja za mala i srednja poduzeća (MSP-ove) i tvrtke srednje tržišne kapitalizacije, od čega 278,4 milijuna eura u Hrvatskoj. Naše financiranje mobiliziralo je gotovo 1,15 milijardi eura ulaganja u 1 052 MSP-ova i tvrtke srednje tržišne kapitalizacije u zemlji, podržavajući više od 48 500 radnih mjesta — što je dokaz značajne uloge koju EIB ima u ubrzavanju održivog gospodarskog rasta i razvoja.

U Hrvatskoj blisko surađujemo s HBOR-om kao i s komercijalnim bankama. Zajedno, EIB i EIF nude cijeli spektar proizvoda usmjerenih na privatni sektor, a posebno na MSP -ove. Podržavamo poduzeća širokim rasponom posredničkih proizvoda, uključujući zajmove, jamstva te ulaganja u rizični i vlasnički kapital.

Iako već činimo mnogo, naravno, željeli bismo vidjeti još više i još veća ulaganja u privatni sektor koja bismo mogli podržati našim financiranjem. Naša vrata su otvorena za potencijalne poslovne partnere s održivim projektnim prijedlozima.

Tijekom 2023. godine za projekte u Hrvatskoj Grupa EIB-a ugovorila je novo financiranje u iznosu od 464 milijuna eura. Koliki udio se odnosi na projekte u okviru zelene i digitalne tranzicije?

Prošle godine angažman EIB-a u zemlji uključivao je financiranje i savjetovanje za urbani razvoj, održivu infrastrukturu, energiju i energetsku učinkovitost te podršku MSP-ovima i tvrtkama srednje tržišne kapitalizacije. Za borbu protiv klimatskih promjena, koja pokreće zelenu tranziciju u Hrvatskoj, Grupa EIB-a je uložila 102 milijuna eura.

Zajedno s našim hrvatskim partnerima, EIB već godinama podržava projekte koji potiču održivi razvoj, zelenu tranziciju i energetsku učinkovitost, kako širokim rasponom financijskih instrumenata, tako i našim savjetodavnim uslugama za pripremu i provedbu projekata, što je iznimno važan dio naših aktivnosti u zemlji. Iz godine u godinu, Grupa EIB-a bilježi rast svojih ulaganja u projekte koji ubrzavaju klimatske akcije i podržavaju održivost okoliša, pa tako i ove godine vidimo nastavak ovog trenda u Hrvatskoj.

U prošloj godini u Hrvatskoj ste izdvojili 102 milijuna eura za ulaganja u području klime, dajući Hrvatskoj dodatan poticaj u zelenoj tranziciji. Koji su najznačajniji projekti iz te kategorije čiju ste realizaciju potpomogli tijekom 2023. godine? 

Kako bismo jasno pokazali našu predanost zelenoj i digitalnoj tranziciji urbanih područja, odobrili smo za Grad Split naš prvi okvirni zajam za općine u iznosu od 150 milijuna eura. Prva tranša, u iznosu od 49 milijuna eura, potpisana 2023. godine, podržat će jačanje održivosti gradske infrastrukture, poboljšanje javnih usluga i unapređenje kvalitete života stanovnika. Naše financiranje će poduprijeti održivu urbanu obnovu kroz ulaganja u škole, vrtiće, poboljšanja urbane mobilnosti te unapređenje javnih prostora i zelenih površina. Također će podržati inteligentna transportna rješenja, promovirajući pristup održivom javnom prijevozu i biciklizmu.

EIB želi ubrzati klimatske akcije i pružiti veću podršku zelenim projektima u Hrvatskoj. Tako smo prošle godine zaključili sporazume s HBOR-om i Zagrebačkom bankom, koji olakšavaju pristup financiranju za MSP-ove te tvrtke srednje tržišne kapitalizacije. Ovi sporazumi, vrijedni stotine milijuna eura, omogućuju tvrtkama financiranje njihovih zelenih projekata i održivog razvoja. Daljnjih 64 milijuna eura osigurano je uz podršku programa InvestEU za mala poduzeća u Hrvatskoj putem sporazuma EIF-a s UniCredit Grupom kako bi se podržala ulaganja MSP-ova u zelenu i digitalnu tranziciju te potaknuli kulturni, obrazovni i društveni sektori.

Pojačali smo ulaganja u zelene projekte i pružili savjetodavnu podršku za zelenu tranziciju našim partnerima u Hrvatskoj. Uz podršku InvestEU savjetodavnog centra, savjetodavne usluge EIB-a za Hrvatske autoceste (HAC) podržavaju uvođenje sustava elektronske naplate cestarine na nacionalnoj razini i pripremu ozelenjavanja na autocestama.

Osim toga, Grad Zagreb koristi pogodnosti EIB-ovog programa Europske lokalne energetske pomoći (ELENA), kroz tehničku pomoć za poboljšanje energetske učinkovitosti u 50 javnih zgrada. EIB je također pružio tehničku i savjetodavnu podršku Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture kroz program JASPERS za pripremu ključnih željezničkih projekata i nastavit će podržavati njihovu  provedbu.

Što se tiče ove godine, EIB je dogovorio svoj najveći okvirni zajam u Hrvatskoj do sada. U bliskoj suradnji s Ministarstvom mora, prometa i infrastrukture i Ministarstvom financija, EIB je potpisao ugovor od 400 milijuna eura za značajno unapređenje željezničke mreže i voznog parka zemlje, kao dio šireg financijskog paketa od 900 milijuna eura. Ovo ulaganje, podržano EU grantovima, promovirat će prijelaz s cestovnog na željeznički prijevoz, poboljšavajući sigurnost putnika, smanjujući prometne gužve i smanjujući zagađenje zraka i emisije stakleničkih plinova.

Također ove godine, EIB je podržao ključne projekte za Grad Zagreb i njegove građane odobravanjem zajma u iznosu od 395 milijuna eura. Prva tranša od 207 milijuna već je potpisana i omogućit će razvoj obnovljivih izvora energije, energetsku učinkovitost i poboljšanje mreže javnog prijevoza. Planiramo sličnu suradnju s drugim gradovima.

U veljači 2024. Grupa EIB-a pokrenula je Mrežu ženskih klimatskih liderica (Women Climate Leaders Network), s ciljem poticanja vodstva žena u privatnom sektoru u klimatskim akcijama i održivosti. Što je bio poticaj za tu inicijativu i možete li nam reći više o njoj? 

Poticaj za Mrežu ženskih klimatskih liderica u klimatskim akcijama proizlazi iz prepoznavanja činjenice da klimatska kriza nerazmjerno pogađa žene, dok su one često nedovoljno zastupljene u vodećim pozicijama koje se bave klimatskim akcijama i održivošću. Ova inicijativa, koju je pokrenula Grupa EIB-a u veljači 2024., ima za cilj iskoristiti potencijal žena liderica u privatnom sektoru koje su pokazale iznimnu predanost rješavanju problema klimatskih promjena. Raduje me što mreža također ima uglednu predstavnicu iz Hrvatske, gospođu Vedranu Likan.

Mreža je usredotočena na nekoliko ključnih ciljeva: poticanje platforme za suradnju europskih čelnica na visokoj razini na ublažavanju klimatskih promjena, prilagodbi i održivosti, uspostavljanje vodstva za nove poslovne modele inovativnim financijskim proizvodima i održivim tehnologijama te jačanje vidljivosti žena koje se bave pitanjima klime unutar EU-a i globalno. Osim toga, inicijativa nastoji podići svijest o tome kako se pitanja roda i klime isprepliću, promičući razmjenu znanja i potičući više žena da preuzmu vodeće uloge u tim kritičnim područjima.

Kroz ovu inicijativu, Grupa EIB-a ima za cilj ne samo osnažiti žene, već i unaprijediti inovativna i održiva rješenja za klimatsku krizu. Danas također znamo da veća ulaganja u žene također donose bolje klimatske mjere i rezultate u održivosti okoliša. Zbog toga naš Plan Klimatske banke definira pružanje rodno osjetljivog financiranja za klimatsku akciju kao prioritetno područje. Veselim se daljnjem promicanju ove agende, naravno zajedno s Xenergyem kao jednim od ključnih lokalnih saveznika.

Članica ste Međunarodnog savjetodavnog odbora XEnergyja. Za koje vrijednosti mislite da su zajedničke vama osobno, Grupi EIB-a i XEnergyju i u kojem smjeru vidite daljnji razvoj udruge?

Unatoč nedavnom napretku, žene su i dalje nedovoljno zastupljene u energetskoj industriji, čineći samo 16% globalne radne snage (22% u Hrvatskoj), s još nižim brojem na rukovodećim razinama. Uspješna zelena tranzicija zahtijevat će inovativna rješenja i poslovne modele u energetskom sektoru, kroz doprinose stručnjaka iz raznolike skupine talenata.

Misija XEnergyja je rješavanje upravo te potrebe. Riječ je o njegovanju izvrsnosti, raznolikosti, jednakosti i uključenosti – što su temeljne vrijednosti EU-a koje dijeli i zagovara Grupa EIB-a. Uključivanje u inicijative i događanja koja doprinose povezivanju i poticanju kreativnosti također su dio zadaća našeg lokalnog ureda.

Promicanje većeg sudjelovanja žena u hrvatskoj energetskoj industriji kroz našu snagu okupljanja i podršku lokalnim mrežama pomaže razbiti tradicionalne silose i osigurati sveobuhvatniji pristup složenim izazovima oko zelene tranzicije. Sretna sam što mogu sudjelovati u ovoj lokalnoj inicijativi u ime EIB-a i svojim stručnim znanjem doprinijeti da hrvatski energetski sektor postane zeleniji i inkluzivniji.

XEnergy je već postigao impresivne rezultate od svog osnutka, a uz ljudski kapital koji je u međuvremenu stekao, put naprijed je vrlo obećavajući. Snažna mreža i strateške inicijative koje su uspostavljene postavljaju temelje za uspješne inicijative i buduću suradnju kroz mentorstva, obrazovanje, stručna događanja i zagovaranje. Kao prioritet za sljedeću fazu, fokus bi trebao biti na pomaganju osnaživanju žena s vještinama, znanjem i mrežama potrebnim za vodeće pozicije u industriji zelene energije.

Pripremila: Branka Belamarić 

Fotografije: EIB, Oscar Romero, XEnergy

 

Pretplati se na newsletter

Unesite svoju e-mail adresu za prijavu.

Molimo, pričekajte...

Hvala na Vašoj prijavi!