Nazad
31. siječnja 2025.

INTERVJU: Dinko Čondić, predsjednik Uprave IVICOM Consultinga

Od prvenstveno projektantske tvrtke narasli smo do tvrtke koja je sposobna realizirati najsloženije ugovore po principu „ključ u ruke“ 

IVICOM Consulting Zagreb je tvrtka specijalizirana za usluge konzaltinga, projektiranja, nadzora, upravljanja projektima te izgradnje koja je u 25 godina svoga postojanja bila uključena u neke od najvećih energetskih i infrastrukturnih projekata u Hrvatskoj i regiji. O najznačajnijim realiziranim projektima, sve većem fokusu na zelene projekte i planovima za budućnost tvrtke koja se već sad svrstala među 300 najuspješnijih u Hrvatskoj saznajte više u razgovoru s njezinim čelnim čovjekom. 

IVICOM Consulting d.o.o. Zagreb jedna je od tvrtki u suvlasništvu IVICOM Holdinga GmbH Austria, sa sjedištem u Beču, koja u  Hrvatskoj posluje od 1999. godine. Kako je započela priča s IVICOM Holdingom, gdje je on danas i što vas je potaknulo na osnivanje podružnice tvrtke u Hrvatskoj? 

IVICOM GmbH Austria je osnovan 1991. godine sa sjedištem u Beču iako su aktivnosti tvrtke u tom razdoblju bile usmjerene prvenstveno na projekte na Bliskom istoku. Tvrtka je tada izvršavala prvenstveno konzalting usluge za lokalne investitore te renomirane međunarodne inženjering kompanije u području industrije i energetike, kao što su na primjer tvornice cementa, čeličane i plinske elektrane. Prije točno 25 godina prihvatio sam ponudu da preuzmem mjesto direktora hrvatske podružnice i da slične usluge počnemo nuditi prvenstveno stranim kompanijama na području Republike Hrvatske ali i šire u regiji. IVICOM GmbH – Podružnica Zagreb je djelovala sve do 2012. god kada je transformirana u IVICOM Consulting d.o.o. 

Dvije godine kasnije IVICOM Consulting Zagreb provodi transakciju spajanja i preuzimanja (M&A) društva IVICOM GmbH Austria čime ujedno, nakon ulaska RH u EU, postaje jedna od prvih hrvatskih tvrtki koja je pripojila društvo registrirano u nekoj od zemalja članica EU. Istovremeno se u Beču osniva nova tvrtka IVICOM Holding koja je danas u suvlasništvu IVICOM Consulting Zagreb s tim da kroz godine rada osnivaju i danas zajednički posjeduju nekoliko društava za posebne namjene (SPV-ova) čija je namjena prvenstveno razvoj projekata iz domene obnovljivih izvora energije (OIE). IVICOM Holding Austria danas, uz tehničku podršku zagrebačkih resursa, djeluje uglavnom kao developer na projektima u Srbiji, Crnoj Gori, Tanzaniji i Gruziji gdje razvija nekoliko projekata vjetro i solarnih elektrana, dok se u poslovanje IVICOM Consultinga kao suvlasnik uključuje tek pri donošenju bitnih strateških odluka. 

U posljednjih 25 godina brojne tvrtke koristile su vaše usluge konzaltinga, projektiranja, nadzora, upravljanja projektima te izgradnje. Tko su bili vaši najznačajniji poslovni partneri u Hrvatskoj? 

Lista naših renomiranih klijenata je zaista podugačka a svakako bi izdvojio Inu, društva unutar HEP grupe (Proizvodnja, ODS, Toplinarstvo), HOPS, Janaf, Plivu, Cemex, Holcim, Luku Ploče, ACG Lukaps te brojna javna trgovačka društva, gradove i njihove poslovne zone i industrijske parkove. Zatim je tu poduža lista društava osnovanih s mješovitim domaćim i stranim kapitalom, a vrlo izazovnim projektima kao što su Adriatic Tank Terminal (ATT) kao koncesionar i operator terminala tekućih tereta u Pločama te Rijeka Gateway sa svojim projektom izgradnje kontejnerskog terminala u Rijeci.

Ukoliko stavimo fokus na OIE izdvojio bih tvrtke kao što su Acciona Energija, Interenergo, JP Elektroprivreda BiH sa kojom smo surađivali na VE Podveležje i VE Bitovnja, Elektroprivreda RS koja nas je angažirala za razvoj VE Hrgud, Elektroprivreda Crne Gore sa vjetroelektranama Krnovo i Gvozd te niz društava za posebne namjene za koje smo izvršili ili izvršavamo konzultantske, projektantske, usluge nadzora pri izgradnji pa sve do same izgradnje elektrana. 

Ponosimo se i ugovorima koje smo kao konzorcijalni partner ili nominirani podizvođač ostvarili sa međunarodnim tvrtkama koje su bili nositelji ugovora na kapitalnim projektima u Hrvatskoj, prvenstveno u sektorima nafte i plina te proizvodnje električne energije. Prema našem iskustvu, pri realizaciji kapitalnih ugovora, unatoč bogatom međunarodnom iskustvu, ključno je da se nositelji ugovora oslone na znanje i iskustvo lokalnog partnera koji dobro poznaje građevinsku regulativu i zakone, povjere mu dio projektantskih usluga uključivo i nostrifikaciju dijelova projekta rađenih van RH, pa u konačnici sa njim podugovore i dio radova, dakle ne samo usluga. U takvom modelu realizacije projekta zasigurno veliki benefit ostvaruje i krajnji korisnik jer se izbjegavaju greške koje strani izvođači često ponavljaju, pogotovo ako je riječ o projektima ugovorenim po principu „ključ u ruke“ (EPC Turn Key princip). Tu bi od klijenata izdvojili KT-Kinetcis Technology iz Italije, kao dio velike MAIRE Tecnimont grupe, španjolski Tecnicas Reunidas, nizozemski CB&I, Chevron Lummus Global iz SAD-a i japanski Mitsui &Co. 

Iz vašeg odgovora vidljivo je respektabilno iskustvo, kad je riječ i o hrvatskim i o stranim kompanijama s kojima ste surađivali. Koje bi ste projekte posebno izdvojili?

Od brojnih realiziranih projekata zaista je izuzetno teško izdvojiti nekoliko njih, ali projekti koji koji su na neki način bili ključni ili prekretnica u razvoju, rastu i prepoznatljivosti IVICOM-a na tržištu su svakako izgradnja postrojenja za prihvat, skladištenje i loženje drvene sječke i RDF-a u tvornici cementa Sveti Juraj tvrtke Cemex, VE Krnovo u Crnoj Gori, izgradnja terminala za rasute terete u Luci Ploče te dva projekta u Rafineriji nafte Rijeka: izgradnja postrojenja za rekuperaciju plinova (FGRS-Flare Gas Recovery Unit) i postrojenje za obradu teških ostataka (Delayed Coker Unit). 

Prvi od spomenutih projekata naš je prvi značajniji EPC Turn Key projekt uopće koji je ujedno, kroz upotrebu alternativnih umjesto fosilnih goriva, označio početak dekarbonizacije Cemex grupe u Hrvatskoj.

VE Krnovo u Crnoj Gori sa svojih 72 MW snage dugo je bila najveća vjetroelektrana na području Balkana. Budući smo sudjelovali u svim fazama projekta od razvoja do puštanja u pogon, naši inženjeri su stekli neprocjenjivo iskustvo koje su uspješno uspjeli prenijeti na mlađe kolege i primijenili na budućim projektima. 

Izgradnja terminala za rasute terete u Luci Ploče bio je vrlo izazovan projekt na kojem smo imali ulogu EPC (Engineering, Procurement, and Construction) izvođača za kompletan sustav transportera namijenjenih za transport ugljena i željezne rude, presipne stanice sa filterima otprašivanja, pretovarnu stanicu za željezničke vagone te kompletan upravljački sustav za terminal. Istovremeno smo vršili i kontrolu kvalitete izrade na dva složena i za terminal ključna stroja, a čija proizvodnja je ugovorena u Kini da bi kasnije bili transportirani brodom i integrirani u terminal u Luci Ploče. Uspješna realizacija tog projekta nam je otvorila vrata za slične infrastrukturne projekte, konkretno luke i lučke terminale, pa smo slijedom toga realizirali i terminale tekućih tereta sa spremničkim prostorima, kontejnerske terminale, pristane, obaloutvrde, kompletne sustave za transport, skladištenje i otpremu koksa brodovima i slične.

Kad je riječ o projektima u riječkoj rafineriji, izgradnja postrojenja za rekuperaciju plinova prvi je EPC TK projekt u rafinerijskim postrojenjima kojim se uz smanjenje emisije štetnih plinova osigurava dodatna količina energije za pokretanje ostalih postrojenja. Na temelju baznog projekta američke vrtke specijalizirane za traženu tehnologiju naši inženjeri su izradili projekte (glavne, izvedbene pa sve do radioničke dokumentacije po svim disciplinama), ishodili potrebne dozvole i na kraju isporučili i ugradili opremu te pustili postrojenje u pogon. Unatoč činjenici da je to bio naš prvi projekt po principu „ključ u ruke“ u rafineriji, projekt je u potpunosti ispunio očekivanja klijenta, postignuti su svi traženi procesni parametri, a projekt je čak završen i prije ugovorenog roka. Nakon tog projekta su nas klijenti, i ne samo u industriji nafte i plina, počeli prepoznavati kao tvrtku koja je sposobna realizirati složene ugovore na EPC osnovi. Naime, do tada smo bili na neki način „obilježeni“ kao prvenstveno projektantska tvrtka.  

Drugi projekt, postrojenje za obradu teških ostatkaa (Delayed Coker Unit) je tehnološki izuzetno složen projekt čiji završetak je planiran u ovoj godini, a realizira se na bazi 9 izdanih građevinskih dozvola za koje je IVICOM Consulting izradio projektnu dokumentaciju. Taj bi projekt zapravo iz više razloga nazvao krunom naše poslovne karijere gdje kao ključni partner talijanske tvrtke KT-Kinetics Technology sudjelujemo u velikom dijelu izgradnje i rekonstrukcije postrojenja na EPC TK bazi. Riječ je o uvjerljivo najvećoj investiciji u RH od skoro 700 milijuna eura i ujedno i povijesno najvećem Ininom projektu. 

Spomenut ću da smo na osnovi tog projekta kao inženjering tvrtka dosegli za naše regionalne uvjete impresivne brojke. Konkretno, narasli smo do 140 zaposlenika uz do sada rekordan prihod od 62 milijuna eura u 2022. godini, čime smo se svrstali među 300 najvećih tvrtki u Hrvatskoj.

Trenutno ste, među ostalim, angažirani i na projektu izgradnje postrojenja za proizvodnju zelenog vodika snage 10 MW u Ininoj Rafineriji nafte Rijeka (RNR) . Možete li s nama podijeliti više detalja o vašoj ulozi u njemu? 

Velika nam je privilegija sudjelovati u projektu izgradnje Postrojenja za proizvodnju obnovljivog ili takozvanog zelenog vodika u RNR, što je ujedno prvo takvo postrojenje namijenjeno za komercijalnu proizvodnju zelenog vodika i prvi korak u dostizanju cilja od 70 MW proizvodnje u RH do 2030. godine. 

Na projektu sudjelujemo kao projektanti te isporučitelji ključne opreme kao što su PEM elektrolizator snage 10,35 MW, čiji je proizvođač tvrtka Ohmium iz SAD-a, elektro opreme, odnosno transformatora i  SN postrojenja, te dijela čelične konstrukcije. Oprema bi trebala biti isporučena do kraja tekuće 2025. godine i predana korisniku. S obzirom na zahtjeve i obaveze za proizvodnju zelenog vodika u RH ali i EU, smatramo da je taj projekte od strateške važnosti za djelovanje naše tvrtke u tom segmentu u narednom prazdoblju. 

 

Već ste istaknuli projekt prve vjetroelektrane u Crnoj Gori, VE Krnovo, koji ste realizirali zajedno s francuskim Akuo Energyjem. Na kojim ste još projektima iz domene obnovljivih izvora energije bili angažirani u Hrvatskoj i regiji?

Da, već sam spomenuo važnost projekta VE Krnovo za našu tvrtku. S obzirom da je to bio prvi takav projekt u Crnoj Gori sa vrlo složenom shemom financiranja uz kontinuirani i strogi nadzor kako korisnika tako i suinancijera (EBRD i KfW). Predodžbe radi, spomenut ću da je instalirano 26 vjetroagregata snage 2,85 MW, rekonstruirano je i izgrađeno preko 14 km pristupnih puteva, izgrađene su dvije trafo stanice 110/35 i 110/33 kV, dalekovod 2×110 kV dužine 20 km te 1×110 kV dužine 7 km. Nedavno smo završili i projektiranje VE Gvozd snage 54,8 MW, čija izgradnja je upravo započela, a koju možemo smatrati i drugom fazom izgradnje VE Krnovo. 

Zbog podužeg popisa, ne bih poimence nabrajao sve projekte iz domene OIE ali spomenut ću da smo na području RH, BiH, Crne Gore, Srbije pa i izvan regije kao npr. u Gruziji, bili uključeni na skoro tridesetak vjetroelektrana što u ulozi developera, projektanta, nadzora, konzultanta pa sve do uloge izvođača. Sa fotonaponskim elektranama u ovom trenutku se također približavamo sličnom broju projekata.

Sve veći fokus IVICOM Consultinga je na zelenim projektima. U posljednjih pet godina osnovali ste četiri tvrtke koje bi se u budućnosti trebale baviti proizvodnjom električne energije: Bilogora Power, Slavonija Power, KMD Žabno Power i IVICOM Wind. Ove godine za daljnji razvoj dvaju projekata Bilogore Power i Slavonije Power ušli ste u strateško partnerstvo sa slovenskim fondom Alfi Renewables. Što vam je to partnerstvo donijelo i kakvi su daljnji planovi s razvojem spomenutih projekata? 

VE Krivača je jedna od većih vjetroelektrana koje smo razvijali u suradnji sa IVICOM Holdingom, s instaliranom snagom od 105,6 MW. Završetkom projektiranja i ishođenjem potrebnih dozvola za izgradnju te rješavanjem imovinsko pravnih odnosa stečeni su uvjeti da se u projekt uključe dionici gdje su svoje mjesto na kraju našli MK Grupa i slovenski Alfi Renewables, pri čemu je ukupna vrijednost ulaganja iznosila  155 milijuna eura. To je bila ujedno i naša prva uspješna suradnja sa Alfi Renewables koju smo odlučili nastaviti na još nekim projektima OIE u RH ali i u regiji. Za sada su potpisani ugovori za izgradnju dvije fotonaponske elektrane na području Požege (FNE Trenkovo) i Bjelovara (FNE Velika Pisanica). Inicijalno je njihova predviđena ukupna snaga 18,5 MW koja je kroz ishođene elaborate optimalnog tehničkog rješenja priključenja (EOTRP-ove) nešto smanjena zbog uvjeta u energetskoj mreži. U tijeku je projektiranje, ishođenje dozvola te rješavanje imovinsko pravnih odnosa pa je stoga nezahvalno prognozirati datum početka izgradnje, ali nadamo se da će se to dogoditi u ovoj godini. 

Imate li u planu razvoj još nekih projekata obnovljivih izvora energije u Hrvatskoj? 

Društvo KMD Žabno Power je osnovano od strane IVICOM Consultinga kao SPV za izgradnju manje FNE ukupne snage 1,8 MW i također je nakon ishođenog EOTRP-a u statusu projektiranja. Za sada nismo predvidjeli uključivanje strateškog partnera jer je investicija ipak bitno manja nego što je to slučaj s FNE Trenkovo i Velika Pisanica. U Hrvatskoj svakako imamo u fokusu razvoj još nekoliko solarnih ali i vjetroelektrana, pri čemu moram naglasiti da zbog trenutnih (ne)mogućnosti priključenja novih elektrana na elektroenergetski sustav imamo, kao i ostali developeri, konzervativniji stav te razvoju novih projekata pristupamo puno opreznije, barem kada je riječ o Hrvatskoj, iako generalno gledano niti u regiji situacija nije bitno bolja. Jednostavno rečeno, generatori zelene energije su se razvijali puno brže od razvoja distribucijske mreže. Zašto je tako i zašto, unatoč tome što je strategija s ciljevima razvoja OIE već davno donesena u skladu sa smjernicama EU, nije pravovremeno donesena strategija razvoja energetske mreže, pitanje je za neka prethodna ministarstva.  

Naglasio bi da je IVICOM Consulting i vlasnik društva UNA WIND POWER d.o.o. sa sjedištem u BiH, koje je nositelj koncesije za izgradnju VE UNA na lokaciji Teočak, 27 km udaljenom od Bihaća gdje smo već poprilično odmakli sa razvojem elektrane i koja se polako približava fazi spremnosti za izgradnju.

Nedavno ste postali korporativni član XEnergyja. Što vas je na to ponukalo i što očekujete da će vam donijeti članstvo?  

Energetikom se bavimo već 25 godina i izuzetno mi je drago da je kroz tih četvrt stoljeća uloga i vidljivost žena u energetici postala sve izraženija. U tom periodu u našem društvu i u našoj djelatnosti nestale su mnoge predrasude i mislim da se već neko vrijeme kod postavljanja stručnjaka na radna mjesta ne gleda na spol već isključivo na sposobnost osobe koja će obavljati tražene zadatke. Izuzetno mi je drago da je i u našoj tvrtki kroz godine bitno povećan udio žena u ukupnom broju zaposlenika, što možemo zahvaliti na prvom mjestu većoj zainteresiranosti žena za inženjerske struke koje su nama u fokusu, od elektrotehnike, građevine, strojarstva do procesnog inženjerstva. U IVICOM Consultingu žene su prisutne od odjela projektiranja, prodaje, ljudskih resursa i pravnog odjela, uspostavljanja sustava kontrole kvalitete i njezina praćenja (QA/QC), odjela praćenja i planiranja pa sve do vrlo zahtjevnih uloga kao voditelji projekta, voditelji radova na gradilištu ili kao nadzorni inženjeri. Cilj nam je uključiti se aktivno u Xenergy mrežu kroz edukativne programe, okrugle stolove i, možda kao najvažnije, networking evente, a sve u cilju kako bi se ostvarila što bolja povezanost osoba i poslovnih subjekata te razmjena informacija unutar naše djelatnosti, dakle prvenstveno energetike. 

Pripremila: Branka Belamarić

 Fotografije: IVICOM Consulting i Freepik

 

 

Pretplati se na newsletter

Unesite svoju e-mail adresu za prijavu.

Molimo, pričekajte...

Hvala na Vašoj prijavi!