Internship program predstavlja stručnu praksu koja studenticama omogućuje stjecanje iskustva i dragocjenog uvida u funkcioniranje uspješne međunarodne energetske kompanije te sudjelovanje u konkretnim projektima pod nadzorom vrsnih mentorica iz E.ONa.
U Internship program se možeš prijaviti:
PROJEKT: Strategije angažiranosti zaposlenika za nove generacije
UVOD: Sektor energetike se konstantno mijenja razvojem novih tehnologija, ali i političkih i ekonomskih situacija na tržištu, a uz to mijenjaju se i potrebe i očekivanja budućih zaposlenika. Da bi ostali ispred tih promjena, tvrtke poput E.ON-a moraju se brzo prilagoditi. Cilj ovog projekta je utjecati na angažiranost i zadovoljstvo zaposlenika nove generacije koja ulazi na tržište rada implementiranjem učinkovitih strategija i aktivnosti koje će biti usmjerene na tu grupu zaposlenika. Projekt uključuje istraživanje novih trendova na tržištu rada, od umjetne inteligencije do rada na daljinu, i strategija kako bi se suočili s izazovima u privlačenju talenata i njihovom zadržavanju
CILJ: Glavni cilj projekta je poboljšati angažiranost i zadovoljstvo zaposlenika među budućom radnom snagom. Student/ica treba istražiti i predložiti učinkovite strategije i akcije koje se mogu implementirati za privlačenje talenata te njihovo zadržavanje s ciljem stvaranja radnog okruženja koje potiče njihov rast i razvoj.
MENTOR : Nela Bučević – Direktorica ljudskih resursa i korporativne kulture
PROJEKT: Solarni potencijal RH: Identifikacija prepreka za priključenje solarnih elektrana na mrežu
UVOD: U okviru ovog projekta cilj je istražiti sve veći broj zahtjeva za priključenje sunčanih elektrana na mrežu HEP ODS-a, analizirajući regulativu i solarni potencijal Republike Hrvatske u usporedbi s drugim zemljama Europske unije. S obzirom na rastući interes građana i poduzetnika za obnovljive izvore energije, bit će važno razumjeti postojeće prepreke koje otežavaju implementaciju fotonaponskih sustava. Projekt će uključivati analizu zakonskih okvira, procesa priključenja i administrativnih izazova te će se fokusirati na identifikaciju ključnih lobističkih strategija koje mogu pomoći u prevladavanju tih prepreka.
CILJ: Na kraju projekta, student/ica će izraditi sveobuhvatan izvještaj koji uključuje analizu regulative (usporedba hrvatskog zakonodavstva s praksama drugih zemalja EU u vezi s priključenjem sunčanih elektrana te trajanje procesa), procjenu solarnog potencijala (istraživanje solarnih resursa u RH i usporedba s onima u odabranim zemljama EU), identifikaciju prepreka (analiza administrativnih, financijskih i tehničkih prepreka koje se javljaju pri priključenju) i lobističke strategije (preporuke za lobističke aktivnosti koje će se usmjeriti na promjenu regulative i poticanje obnovljivih izvora energije).
MENTOR : Ivana Grbeša – Voditeljica javnih i EU politika
PROJEKT: Održive tržišne strategije za EIS: Trendovi, izazovi i smjernice za budućnost
UVOD: Ovaj projekt stavlja u fokus tržišne strategije bazirane na načelima održivosti koji prožimaju sve aspekte tržišnog procesa s ciljem poticanja ekonomski održive poslovne prakse koja pridonosi društvu i okruženju. Temeljitom analizom tržišta, konkurencije i drugih izazova je cilj postaviti bazu za provodive smjernice u postavljanju održive strategije u budućnosti za tvrtku E.ON Energy Infrastructure Solutions (E.ON EIS) unutar E.ON Hrvatska d.o.o.
CILJ: Analizirati tržište, lokalne i globalne trendove kako bi se postavile smjernice usklađivanja tržišne strategije za E.ON EIS sa smjernicama za okolišne, ekonomske i društvene ciljeve. Prilagodljiva energetska rješenja, program poticaja, kampanje te brandiranje u duhu održivosti jačaju tržišnu atraktivnost, ekonomsku dobrobit te u konačnici pozicioniranje na tržištu koje će etablirati E.ON EIS kao predvodnika u prijelazu na održivu energiju u budućnosti.
MENTOR : Sofija Kasunić – Voditeljica Grupe za razvoj poslovanja
PROJEKT: Europska zelena tranzicija – prilike i dužnosti pojedinca
UVOD: Europska zelena tranzicija predstavljaja važan plan Europske unije. Uključuje organizaciju upravljačkog aparata, metodologiju kvantificiranja i način izvještavanja, te su osigurana financijska sredstva da bi se navedena tranzicija provela. „Zeleno“ više nije stanje svijesti; „zeleno“ je mjerljivo u novcu, energiji, emisijama, radnim mjestima. Održivost i jedan od stupova E.ON strategije. E.ON je tvrtka fokusirana na vlastitu održivost, ali je dovodi i u poslovanje i domove drugih. Mi radimo i živimo zelenu tranziciju. U ovom projektu analizirat će se koliko smo stvarno svjesni svojih mogućnosti.
CILJ: Napraviti pregled stanja područja kroz opsežno istraživanje koje će uljučivati početnu točku, trenutno stanje i ciljeve zelene tranzicije u Europi, kao i stanje u Hrvatskoj. Pregledom literature i analizom podataka kritički donijeti zaključak o trenutnom statusu napretka. Napraviti anketu o navikama u kućanstvima, te napraviti analizu istih. Prepoznati koje su mjere koje može poduzeti skoro svaki pojedinac. Kroz zaključak rada prikazati koji su nam ljudski motivi za biti kotači zelene tranzicije, a u kojim područjima trebamo napredovati. Osvrnuti se na opće znanje o energetskim potrebama i dati prijedlog o poboljšanju istog.
MENTOR : Karmen Kostanić Jurić – Inženjerka građevinarstva i voditeljica projekata
PROJEKT: Zbrinjavanje otpada u industriji fotonapona – trendovi, perspektiva i regulatorni okvir
UVOD: U potrazi za održivim energetskim rješenjima, fotonaponska (PV) tehnologija je zasigurno postavila kamen temeljac u prijelazu na obnovljive izvore energije. Usvajanjem solarne energije postignuto je smanjenje ugljičnog otiska i unapređena je energetska neovisnost. Kako globalni kapacitet postrojena za solarnu energiju rapidno raste uz rast nam je donio nove brige i izazove, I to prije svega na temu upravljanja fotonaponskim modulima na kraju životnog vijeka .Neodgovarajuća infrastruktura i regulatorni nedostaci predstavljaju sve veći izazov, ali svakako ih treba gledati kao prilike u smjeru razvoja učinkovitijeg te ekološki odgovornijeg pristupa pošto je evolucija solarne energije rezultat tehnoloških otkrića i rastuće ekološke svijesti.
CILJ: Cilj ovog projekta je pregled regulative, tj. usporedba hrvatskog zakonodavstva sa zakonodavstvom i praksama drugih zemalja EU, pregled izazova koji nas očekuju narednih dekada kao sto je s opasnim materijalima koji su dio PV panela, može li trenutna infrastruktura za recikliranje na razini EU podnijeti količine koje će nam doći u narednim godinama i kakva je primjenjivost kružnog gospodarstva ili već kasnimo.
MENTOR : Helga Čubrić – Voditeljica Grupe za logistiku i podršku nabavi